Formirana CTI liga za borbu protiv COVID-19 sajber pretnji
Glavni zadatak lige je zaštita zdravstvenih institucija od sajber napada.
Cyber Threat Intelligence (CTI) liga je globalna online zajednica koju čine istraživači sajber pretnji, eksperti za informacionu bezbednost, CISO-i i drugi čiji je cilj neutralisanje sajber pretnji koje eksploatišu COVID-19 pandemiju. CTI-league je neprofitna volonterska organizacija koja stavlja akcenat na rušenje sajber kriminalnih operacija i zaštitu zdravstvenih organizacija od sajber napada. Osnovana je 14. marta ove godine, a do sada je postigla sledeće:
-
Pomogla da se na zakonit način uklone 2.833 sajber kriminalne operacije na internetu, uključujući i 17 koje su se predstavljale kao vladine organizacije, Ujedinjene nacije i Svetska zdravstvena organizacija.
-
Identifikovala više od 2.000 ranjivosti u institucijama zdravstvenog sistema u više od 80 zemalja, o čemu je pogođene organizacije obavestila direktno ili preko odgovarajućih državnih i strukovnih institucija kako bi rešili probleme pre nego što do napada dođe.
-
Stekla više od 1.400 proverenih članova iz 76 zemalja, iz 45 različitih grana, uključujući sajber bezbednost, zdravstvo, tehnologiju, telekomunikacije, CERT timove, vladine organizacije i policiju.
U fokusu aktivnosti CTI lige trenutno je neutralisanje sajber pretnji koje su se pojavile u doba COVID-19 pandemije. Volonteri CTI lige ovde mogu pomoći na 3 načina:
-
Uklanjanje. Mogu uputiti zahtev za uklanjanje sajta, web stranice ili fajla sa interneta. Volonteri CTI lige inicirali su uklanjanje 2.833 IoC-a sa interneta, od čega su 2.818 maliciozni domeni. Takođe, pomogli su u zaustavljanju DDoS napada na državne organizacije, sprečavanju malicionih email notifikacija itd.
-
Trijaža. Pomoć zdravstvenom sektoru u identifikovanju indikatora kompromitacije (IoC) visokog prioriteta i njihovo blokiranje u mreži.
-
Kontaktiranje organa reda i zakona. Volonteri mogu prijaviti sajber-napade, malicioznu aktivnost i kritične ranjivosti službama koje se bave sprovođenjem zakona i nacionalnim CERT timovima. Oni analiziraju sumnjive domene, kompromitove infrastrukture i druge sajber pretnje koje nakon verifikacije prijavljuju CERT timovima i po potrebi organima reda i zakona.
Podrška
CTI liga zdravstvenom sektoru i relevantnim organizacijama pruža 3 vrste podrške:
-
Podrška zdravstvenom sektoru. Prijem zahteva za podršku od strane medicinskih institucija, koji se zatim prosleđuju relevatnom kanalu.
-
Infrastrukturna podrška. Podrška u zaštiti kritične infrastrukture. CTI svakodnevno pronalazi ranjive servere i obaveštava relevantne institucije i pogođene subjekte.
-
Podrška u odgovoru na incidente. Kada je zdravstvena institucija pod sajber napadom, volonteri pomažu u identifikaciji, analizi i odgovoru na konkretnu pretnju.
Program kompromitovanih kredencijala
Liga učestvuje u otkrivanju kompromitovanih kredencijala u kontekstu zdravstvenog i drugih povezanih sektora, i na “regularnom” internetu, i na dark webu. Volonteri pronalaze i analiziraju liste ukradenih kredencijala iz Data Breach napada. Kada pronađu poklapanje bilo na Microsoft nalogu (individualni korisnici) ili na Azure AD-u (poslovni korisnici), korisnici idu na listu kompromitovanih naloga.
CTI liga pruža zdravstvenom sektoru nekoliko opcija za prijem informacija, a jedna od njih je preko GitHub projekta. Fajlovi koji su provereni i odobreni za javnu upotrebu sadrže blok liste (po hash vrednostima, IP adresama i domenima) i listu poznatih sajber kriminalnih grupa.
Borba protiv dezinformacija u doba COVID-19
U sklopu borbe protiv COVID-19 sajber pretnji, spada i pronalaženje, analiza i delovanje u pravcu suzbijanja dezinformacija. Jedna od takvih kampanja koja širi dezinformacije je i COVID-5G, gde se virus dovodi u vezu sa širenjem 5G infrastrukture. Druga kampanja koja je u fokusu CTI lige je WeWontStayHome koja podstiče građane da krše mere karantina.
Detaljni izveštaj CTI lige možete preuzeti na ovom linku.
Ukoliko želite da aplicirate za članstvo u CTI ligi i pomognete njihovom cilju, popunite prijavu na sledećem linku.